Folklorni ansambl i tamburaška sekcija zajedno sa voditeljima i zaposlenicima CIKa- te zajednicom Mađara Grubišnog Polja uputili su se u subotu 05. rujna s polaskom u 11 i 30 put Mađarske, preciznije u mjesto Sellye na susret pod nazivom “Međunarodni folklor hrvatsko-mađarskih društava“.
Naši dragi susjedi dočekali su nas raširenih ruku, srdačno s obiljem hrane i pića, smijehom, pjesmom, plesom. Pokušat ću personalizirati ovaj članak s nadom da ćete shvatiti koliko je folklor bitan, ne samo za očuvanje i širenje tradicije i kulture već za izgradnju trajnih i prekrasnih međuljudskih odnosa., s nadom da će se broj aktivnih članova povećati, te da ćete ga zavoljeti onako iskreno kao što sam ja ovaj vikend.
S obzirom da sam po prvi put prisustvovala jednom ovakvom okupljanju, moram reći da je nadmašio sva moja očekivanja. Prvo što sam uočila, ulaskom u autobus broj je generacija. Scena u kojoj djeca razgovaraju sa odraslima, pjevaju sa starima – prekrasna je; kao da razlike u godinama nema, kao da nema ni autoriteta, a opet se svi beskrajno poštuju. Put smo proveli pjevajući.
S obzirom da smo išli u Mađarsku bilo me je strah kako ćemo se sporazumijevati, radilo se ipak o cjelodnevnom druženju. Međutim na osobno oduševljenje, naši su divni domaćini govorili Hrvatski jezik, pjevali i svirali hrvatske pjesme, druženje je teklo kao da se oduvijek znamo. Ista ljubav prema glazbi, isto poznavanje plesnih koraka, želja za očuvanjem vlastite baštine, upoznavanjem tuđe kulture svima je bila zajednička i tako se druženje oteglo do kasno u noć.
Folklor nije obveza, nije napor, to je ljubav, za sve one koji vole glazbu, ples, domovinu, kulturu, upoznavanja i putovanja. Ako ovim člankom i ne uspijem privući nove članove (koji su uvijek dobrodošli) želim se javno zahvaliti folklornom ansamblu i tamburaškoj sekciji, na divnom vikendu. Prekrasni ste!
Elizabeta Čoklo